BeRaN
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

üniversiteliye af geliyor

3 posters

üniversiteliye af geliyor Empty üniversiteliye af geliyor

Mesaj  sessiz-sevgi C.tesi Ocak 26, 2008 10:46 am

Başörtüsü problemi için çözüm aranırken öğrenciye AF gündeme geldi
AKP’nin türbana ilişkin oluşturduğu komisyonda yer alan TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, “MHP’nin karşı çıktığı bir şey yok. Ortak formül arıyoruz. İçinde kılık-kıyafet ifadesi geçer veya geçmez, problem hangi maddeyle çözülebilir, onu konuşuyoruz. İki taraf da meseleye iyi niyetli olarak yaklaştığı için pazartesi günü bir formül bulacağız” dedi.

üniversiteliye af geliyor Univer10

Anayasa Mahkemesi’nden dönülmeyecek bir formülle sorunu aşmak isteyen AKP, başörtüsü yasağının üniversiteleri kapsadığını vurgulamak için 42. maddede yapılacak değişikliğin önemi üzerinde durdu. İki taraf, anayasanın 10. maddesindeki değişiklik konusunda uzlaştı.

800 BİN ÖĞRENCİYE ÖDÜL

AKP, türbana ilişkin anayasa değişikliğinde sonuca ulaşması halinde, yaklaşık 800 bin öğrenciyi kapsayan öğrenci affı için düğmeye basıyor. Milli Eğitim Bakanlığı, türban başta olmak üzere çeşitli disiplin suçlarıyla üniversitelerden ilişiği kesilen öğrencilerin durumuna ilişkin olarak kapsamlı bir çalışma başlattı.

Çalışmayı doğrulayan AKP Genel Başkan Yardımcısı Edibe Sözen, önce hangi yıllarda, hangi gerekçelerle kaç öğrencinin üniversiteden uzaklaştırıldığının araştırıldığını belirterek, “Aftan yararlanmak isteyen öğrenci sayısı resmi rakamla 800 bin olarak ifade ediliyor. Ben bunun 1 milyona çıkabileceğini düşünüyorum. Hangi yılların af kapsamına alınabileceği tartışılacak. Etüt çalışması ile bunlar netleşecek” dedi. Aftan yararlanan öğrencilere 2 sınav hakkı
Başbakan Tayyip Erdoğan, İstanbul Dolmabahçe’deki Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde dün mini zirve yaptı. Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ve yeni anayasa çalışmasının başındaki isim olan Prof. Dr. Ergun Özbudun’la bir verilmesi planlanıyor.

ERDOĞAN’LI MİNİ ZİRVE
araya geldi. AKP Grup Başkanvekili Sadullah Ergin’in de toplantıya katıldığı ifade edildi. Zirvede türbana çözüm formülünün ele alındığı öğrenildi.

alıntıdır
sessiz-sevgi
sessiz-sevgi
Admin

http://kongrelisesi.heavenforum.com

üniversiteliye af geliyor Empty d

Mesaj  BeRaN C.tesi Ocak 26, 2008 7:25 pm

saol enis araştırmacı ruhuna bayılıorm
BeRaN
BeRaN
Admin

http://kongrelisesi.heavenforum.com